8 Mayıs 2011 Pazar

İzmir kentkart

İzmir kentkart
İzmir kentkart:
İzmir toplu ulaşım kartı hakkında bilgileri bulabirisiniz
izmir kentkart koleksiyonu resimleri , kentkart foto


İzmir kentkart - Toplu Ulaşım Kartı

İzmir Kentkart
Akıllı Otomatik Ücret Toplama Sistemi' İzmir'de Mart, 1999
yılından beri faaliyet göstermektedir otobüslerden sonra
Metro Taşıma Şirketleri, ve vapur  sistemin içine ve Uluslararası İzmir Fuarına entegre edildi.
Kentkart:
İzmir toplu ulaşım sisteminde bütünlük sağlayan kentkart sistemi uygulanmaktadır. Kent kart, otobüs, vapur ve metroda bilet ve jetona göre kullanım kolaylığı ve fiyat avantajı sağlamaktadır. İzmir genelinde yaygın bayiliklere kart satışı ve kontör yüklemesi yapılabilmektedir.
Kültürpark’a araçla ve İzmir Enternasyonal Fuarı döneminde ücretli olan yaya girişleri sırasında kent kart kullanılabilmektedir.Kentkart dolum otomatı:

İzmir Büyükşehir Belediyesi, toplu ulaşımda kentkart kullanan vatandaşlara yeni bir kolaylık sağlıyor. Bornova Metro İstasyonu’nda örnek ‘Kentkart Dolum Otomatı’nı hizmete alan İzmir Metro A.Ş., test aşaması tamamlayan cihaza ilave olarak 16 adet daha kent kart dolum otomatını istasyonlara takmaya hazırlanıyor.
Büyükşehir Belediyesi İzmir Metro A.Ş. Genel Müdürlüğü yetkilileri, yeni otomatların Üçyol- Üçkuyular hattı üzerinde bulunan 10 istasyona önümüzdeki iki ay içinde yerleştirileceğini bildirdiler. Kentkart dolum işleminin cihaz etkin kullanıldığında sadece 15 saniye sürdüğünü ifade eden yetkililer, “Yolcularımız otomatlar sayesinde zamandan da tasarruf edecek. Sadece bir ay içinde otomattan 40 bin TL’lik dolum gerçekleşti. Deneme sürecinde olmasına karşın cihazın, aynı noktadaki istasyon gişesinde hizmet veren iki dolum otomatının yüzde 20’si kadar işlem hacmine ulaştığı görüldü. Bu rakamların, diğer 16 otomatın hizmete alınmasıyla değişeceğini öngörüyoruz” diye konuştular.

Kentkart dolum otomatı nasıl çalışıyor?
Sözkonusu cihaz, kentkartına kontör yüklemek isteyen yolcuyu hem ekranda yazılı olarak hem de sesli uyarı sistemiyle yönlendiriyor. Yolcu, kağıt ve madeni para ile çalışan otomata ilk önce kartını okutuyor. Kartta yüklü olan mevcut kontörü öğrenen vatandaş, yükleme yapmak istediği miktarı cihazın para gözüne yerleştiriyor. Kartı tekrar ilgili yere okutan yolcu, temassız şekilde kontör dolumunu gerçekleştirmiş oluyor. Cihazın ekranında yüklemenin başarıyla ya da başarısızlıkla sonuçlandığı görülüyor. Makbuzunu alan yolcu, yüklemeyi de teyit etmiş oluyor. Tüm işlem 15 saniyede tamamlanıyor ve kullanıcıya büyük zaman kazandırıyor.

Makinayla Yükleme:
1 tl'lik bozuklarla ve ya bütün para ile yükleme yapabilir, limit size kalmış
Not: Ne kadarlık yükleme yapacaksanız o kadar para koyun makinaya 
aksi taktirde para üstünü vermemektedir. 
Kartlarda Koruma Süresi:
SİSTEM GÜVENLİĞİ SEBEBİYLE KARTLARDA 5 DAKİKA KORUMA SÜRESİ BULUNMAKTADIR. HER BİNİŞİ TAKİBEN VEYA DOLUM YAPILDIKTAN SONRA 5 DAKİKA İÇİNDE KART KULLANILDIĞI TAKTİRDE AKTARMA HAKKI İPTAL OLMAKTADIR.
Yönetici:
Ekleme: Pazar, Mayıs 08, 2011
Kategoriler:
Görüntüleme: kez
Merhaba! Bloguma Hoş Geldiniz:
İzmirin Reklamsız Tek Blog Sitesi
Facebook Adresimize Ziyaretlerinizi Bekliyorum
Facebook Sayfamızı Beğen 'meyi Unutumayın.

Hiç yorum yok

Sorularınızı İletişim formundan iletebilirsiniz.

Tam35 © 2009 - 2018